Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzulární mise do Suchdola nad Odrou a Bruntálu

9. září 2021

Ve čtvrtek 9. září 2021 provedl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník konzulární misi, spojenou s nálezem ostatků sovětských letců a trosek jejich letadel Il-2 "Šturmovik", sestřelených na jaře roku 1945 u Slezské Harty a u Osoblahy.

V Suchdole nad Odrou se setkal s generálním konzulem RF v Brně panem Alexandrem Alexandrovičem Kalačovem, aby společně s vedoucím leteckého muzea panem Petrem Bartošíkem posoudili další kroky, jak postupovat s nálezem. Ostatky byly předány ruské straně, která zajistí expertízu DNA na Masarykově univerzitě v Brně, trosky letadla se stanou součástí expozice leteckého muzea. Po skončení expertízy budou ostatky pohřbeny se všemi vojenskými poctami na vojenském hřbitově v Bruntále.

V jednom případě se jedná o celou osádku, konkrétně pilota por. Michaila Timofejeviče Galkina a střelce serž. Vasilie Mojsejeviče Guzova (datum sestřelu 5. 5. 1945, místo naleziště Harta) a v druhém případě o pilota por. Šutěnka Michajila Froloviče (datum sestřelu 21. 3. 1945, místo naleziště Bohušov). Zde se druhý člen osádky, střelec staršina Zubarov, zachránil padákem a válku přežil.

Na městském úřadu v Bruntále se pak honorární konzul a generální konzul setkali se starostou města panem Petrem Rysem, aby posoudili finanční i technické otázky zmíněného pohřbu. Na poradu byly pozvány další osoby, aby byly zváženy všechny možnosti, přičemž druhá část jednání proběhla přímo na hřbitově, kde ruská delegace položila květy k památníku padlých osvoboditelů Bruntálu.

Obě strany se shodly na úvaze zorganizovat pohřeb v den výročí osvobození Bruntálu, tedy 7. května 2022, a přislíbily další součinnost k úspěšnému završení této myšlenky.

 

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2022 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě