Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul položil květy k památníku obětí fašismu v Životicích

7. srpna 2021

V sobotu 7. srpna 2021 se obyvatelé Životic, města Havířova a celá řada čestných hostů připomenuli 77. výročí zavraždění 36 místních nevinných občanů fašistickými okupanty. Honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník tradičně pozvání primátora města Havířova přijímá a tryzny se účastní.

Pietní akt byl jako vždy pečlivě připraven v českým i polském jazyce, byla čtena jména všech zastřelených, jejich portréty zdobily pódium a na jejich počest zazněly písně v latině i polštině. S projevy vystoupili primátor Havířova pan Josef Bělica a ministr obrany Česká republiky pan Lubomír Metnar. K památníku byly položeny věnce a kytice, bylo vypuštěno 36 holubů jako symbol zmařených duší v létě roku 1944.

Bylo nad ránem 6. srpna 1944, když Životice obklíčilo gestapo a začalo legitimovat kohokoli, kdo se objevil v okolí. Netrvalo dlouho a zazněly první výstřely. Muže, kteří neprokázali německou státní příslušnost, gestapáci na místě zastřelili – aniž by jim vysvětlili důvod nebo se více zajímali, o koho jde. Výsledkem tohoto vraždění bylo 36 mrtvých, z toho 8 Čechů a 28 Poláků. Dalších 31 lidí bylo odvlečeno do koncentračních táborů, odkud se po válce vrátili jen čtyři přeživší.

Největší represe vůči obyvatelům protektorátu Čechy a Morava po vyhlazení Lidic a Ležáků byla reakcí na přestřelku v životické hospodě Isidora Mokrosze. Odbojáři z polské sabotážní skupiny Armia Krajowa tu 4. srpna zaútočili na příslušníky gestapa a tři z nich zastřelili. Vedle toho při incidentu zahynul i jeden z partyzánů a hostinský. Odplata Němců na sebe nenechala dlouho čekat, dopadla však na bezbranné civilisty, kteří se střelbou v hospodě neměli vůbec nic společného.

Pietní akt byl zakončen hymnami Polské a České republiky.

 

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2022 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě