Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzulární mise do Palkovic a Opavy

22. dubna 2021

Ve čtvrtek 22. dubna 2021 honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník doprovodil generálního konzula RF se sídlem v Brně Alexandra Kalačeva na konzulární misi do Palkovic a Opavy.

V Palkovicích připravují revitalizaci pomníku vojáků sovětské armády, padlých při osvobozování obce na jaře 1945 a ve spolupráci s ruskou stranou dokončují budoucí podobu pamětní desky. Ruská delegace k pomníku položila věnec, stejně jako kytici k hrobu na hřbitově, kam pohřbili padlé po skončení bojů v roce 1945.

Generální i honorární konzul se také poklonili památce předválečného generála duchovní služby Metoděje Kubáně. Metoděj Kubáň se v době protektorátu zapojil do protifašistické činnosti, byl zatčen Gestapem a zemřel v koncentračním táboře Dachau. Jeho jméno je uvedeno na náhrobní desce jeho rodiny v Palkovicích.

Starosta Radim Bača poté hosty seznámil s aktuálními informacemi o obci. Honorární konzul byl upozorněn na desku, ze které vyplývá jeho mimořádný úspěch v chovatelství koní. Jeho kůň Age of Jape v roce 2009 vyhrál nejdůležitější rovinné dostihy v ČR i v SR a stal se "Koněm roku".

Konzulární mise pokračovala do Opavy. Tam na vojenském pohřebišti Rudé armády se Generální konzul setkal s primátorem města Opavy Tomášem Navrátilem. Obě delegace pak položily věnce a kytice k centrálnímu památníku. Generální konzul si také prohlédl náhrobní desky na společných hrobech. V jedné je pohřbeno 1398 padlých, v  druhé 1540.

Boje o Opavu opravdu byly těžké, německá armáda město proměnila v pevnost. Poválečná Opava byla mimořádně zničeným městem. Generální konzul proto slíbil primátorovi, že jeho cesta do Opavy určitě nebyla poslední a po skončení omezení v rámci protiepidemických opatření bude lepší prostor k rozhovoru.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě