Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Telemost Ostrava - Volgograd při příležitosti 78. výročí vítězství u Stalingradu

2. února 2021

Z iniciativy volgogradského muzea "Dědictví" proběhla v úterý 2. února 2021 videokonference mezi partnerskými městy Ostravou a Volgogradem při příležitosti 78. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu. Toho dne roku 1943 byl zlomen odpor 6. armády pod velením polního maršála Pauluse a Wehrmacht tak utrpěl první zdrcující porážku, která otočila vývoj na východní frontě II. světové války. Pro město Volgograd toto datum představuje nejvýznamnější moment v dějinách a skutečný svátek na všech ulicích.

Účastníky z Ostravy byli honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník, za Ostravskou univerzitu vedoucí projektu Euroasijského akademického fóra pan Vítězslav Vilímek, z brněnského generálního konzulátu RF se připojil atašé Vladimír Jastřembskij.

Za stranu Volgogradu to byli představitelé muzea "Dědictví" v čele s Viktorem Nikolajevičem Vasilevským, vedení Volgogradské oblasti reprezentoval Andrej Vladimirovič Kosolapov, vice-gubernátor Volgogradské oblasti, kterého pojí s konzulem Zedníkem dlouholeté přátelství.

Po úvodním slovu konzula Zedníka, který připomenul fakt, že spolupráce obou měst trvá od konce války, že první smlouva o partnerství byla podepsána v roce 1949 a ta současná v roce 2015. Obě města spojují válečné události i to, že památka padlých a válečné hroby jsou udržovány s velkou úctou. Jedná se o nekončící práci, protože v obou městech jsou nalézány ostatky padlých, hledá se jejich identita a vznikají nové památníky. Ostrava a Volgograd jsou naštěstí propojeny v současné mírové době, významnými činiteli jsou ostravský klub "Ruské dům" a Česko-ruská společnost, které každoročně pořádají celou řadu kulturních akcí, které připomínají a rozvíjejí dobré vztahy mezi oběma městy. Pan Vilímek připomenul úsilí celé řady měst a obcí o zachování historické paměti, např. zřízením či obnovou informačních desek na "partyzánských stezkách", čili v horských lokalitách, kde byl německým okupantům kladen odpor jak vysazenými organizátory partyzánské války, tak místním obyvatelstvem.

Viktor Nikolajevič Vasilevskij představil unikátní projekty muzea a nadačního fondu "Dědictví". Jedná se o rekonstrukci tanku T-34, který prošel stalingradskou bitvou, a rekonstrukce dělového člunu sovětského říčního loďstva, který byl nalezen v řece Volze a který se stane zajímavým exponátem připomínající roli námořníků v bojích o Stalingrad. Andrej Vladimirovič Kosolapov v souvislosti s neblahým vývojem posledních let připomenul nutnost čelit snaze o překrucování dějin, snaze dělat z pachatelů oběti a popírat skutečné zásluhy sovětských lidí na vítězství ve válce a konečné kapitulaci hitlerovského Německa.

Na základě toho konzul Zedník navrhl uspořádat příští videokonferenci při příležitosti výročí osvobození Ostravy 30. dubna, což bylo volgogradskou stranou přijato s radostí.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě