Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzulární mise do Palkovic

18. srpna 2020

V úterý dne 18. srpna 2020 proběhla konzulární mise do Palkovic na podnět starosty obce pana Radima Bači. Vedení obce činí finální kroky k realizaci pomníku, který by připomínal oběti válek nejen z řad obyvatel Palkovic v letech 1914-1918 a 1939-1945, ale také devíti sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování obce v květnu 1945, amerického letce - navigátora bombardéru sestřeleného nad Palkovicemi a neznámého zemřelého sovětského zajatce.

Vyjasňování jmen padlých ve spolupráci s honorárním konzulem Ruské federace v Ostravě Alešem Zedníkem zabralo jeden a půl roku, neboť požadavkem bylo uvést všechna jména správně a bez chyb. Tato pečlivost zaujala i generálního konzula Ruské federace v Brně Alexandra Kalačeva, který s vice-konzulem Valerijem Těrenťjevem se návštěvy Palkovic zúčastnil také.

Část padlých vojáků bylo původem z Moldávie. Obec navázala úzké kontakty s velvyslanectvím Moldávie a svazem tamějších veteránů, kteří Palkovice navštívili v uplynulých letech, proto zůstalo dilema, zda psát jejich jména podle moldavského či ruského pravopisu. A právě toto dilema je stále otevřenou otázkou, která se ovšem musí vyřešit do podzimu, kdy začne příprava odlití bronzových desek, které nahradí na třech pylonech současné plastové makety.

Návštěva dále pokračovala komentovanou prohlídkou obce a závěrečným "kulatým stolem" s dalšími hosty.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2020 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě