Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

XIII. Dny Ruska v Ostravě 2020

16. června - 30. listopadu 2020

Dny Ruska v Ostravě 2020 byly v pořadí třinácté a toto číslo jakoby předznamenalo nešťastnou situaci, kterou novodobá historie nepamatuje.

V polovině března 2020 byl kvůli epidemii koronaviru vyhlášen mimořádný stav a vyhlášena mimořádná vládní opatření, která zastavila normální život (nejen) v České republice a pro organizátory společenských, vědeckých, kulturních a sportovních akcí znamenala praktické zastavení jejich činnosti.

Dlouhodobě připravovaný program Dnů Ruska v Ostravě a zejména konference "Akademické dny EAES Ostrava 2020" se ocitl v troskách a jeho přesun na podzimní termíny, nejprve říjen, poté listopad, nic nevyřešil, protože mimořádný stav s malou přestávkou trval a trvá. Rusko-české vědecké a kulturní fórum však obdrželo finanční podporu od tradičních partnerů, kterými i letos byli Moravskoslezský kraj a společnost Vítkovice Steel, proto organizátoři se museli s nepříznivou situací vypořádat a akci zrealizovat v podmínkách karantény.

Proto nezbylo, než část programu vypustit a část modifikovat. Tradiční turnaj v golfu "O pohár honorárního konzula Ruské federace v Ostravě" byl zrušen, stejně tak tradiční návštěva poslední hodiny ruského jazyka ve školním roce na ZŠ Mitušova. Slavnostní koncert ke státnímu svátku RF Den Ruska se neuskutečnil ani v původním, červnovém termínu, ani v náhradním listopadovém.

V době přechodného zrušení některých omezení se tak mohly Dny Ruska zahájit vzpomínkou v předvečer 22. června. Tento "Den vzpomínek a smutku", jak jej v Rusku nazývají, připomíná napadení Sovětského svazu v roce 1941 hitlerovskými vojsky bez vyhlášení války. Akce proběhla tradičně v Národním památníku II. světové války v Hrabyni, kde se účastníci poklonili památce 22000 tisíců padlých rudoarmějců, kteří položili životy při osvobozování Ostravy v dubnu 1945.

Také akce ostravského klubu Ruský dům proběhla podle plánu. Pedagog, hudebník a znalec tvorby ruských písničkářů Igor Jelínek ve svém komponovaném programu tentokrát představil Viktora Robertoviče Coje, a to jak autentickými ukázkami z jeho koncertů, tak skladbami ve vlastní interpretaci.

Stěžejním bodem programu Dnů Ruska se podle původního záměru stala mezinárodní konference "Akademické dny Euroasijského ekonomického společenství, Ostrava 2020." Zde byla hlavním odborným partnerem Ostravská univerzita (OU), jejíž rektor prof. Jan Lata převzal záštitu nad konferencí.

Na přípravě akce se podílely dva organizační týmy - z OU a RČVKF pod vedením odborných garantů, prof. Aleše Zářického (OU) a prof. Jaroslava Purmenského (RČVKF). Vedoucím organizačního výboru se stal honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník. OU vytipovala a RČVKF oslovilo 40 univerzit a mezinárodních vzdělávacích institucí z Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Ruska. Hlavním tématem se stala role přírodovědných a humanitárních univerzit v průmyslových regionech, kde technicky vzdělané kádry ve vedení soukromých i veřejnoprávních subjektů mají tendenci tyto obory a jejich absolventy podceňovat, neřku-li považovat je za v praxi neupotřebitelné "příživníky."

Z výše uvedených důvodů byla konference uspořádána na internetové platformě na webových stránkách RČVKF, kde bylo možno vkládat prezentace, přednášky, odborné i populární články, filmy fotografie či diskusní příspěvky v rámci "Kulatého stolu".

Posunutím akce do listopadu se tak součástí Dnů Ruska v Ostravě stala tradiční přehlídka ruských písní, která se tradičně koná v rámci oslav státního svátku RF Den národní jednoty moravskoslezskou ruskou diasporou. I ta dostala formu video-koncertu, když jednotliví aktéři vytvořili své krátké hudební videoklipy.

I ve ztížených podmínkách se tak podařilo naplnit program Dnů Ruska zajímavými položkami, organizátoři taky nabyli nových zkušeností s využitím IT techniky a komunikací on-line. Na tomto místě je nutno pochválit tradiční technický servis, který se se změnou od prezenční konference k video-konferenci vyrovnal na výbornou.

Nad čtrnáctým ročníkem sice visí veliké otazníky, organizátoři jsou však připraveni reagovat pružně a vstřícně.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě