Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Oslava 75. výročí osvobození Ostravy Rudou armádou

30. dubna 2020

Oslavy osvobození Ostravy 30. dubna 2020 byly poznamenány opatřeními proti šíření epidemie koronaviru. Nebyly organizovány žádné oficiální akce, přesto si řada lidí v Ostravě a okolních městech připomenula toto významné výročí.

Honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník se při této příležitosti setkal s přáteli u památníku rudoarmějců v Komenského sadech, do Ostravy přijel také generální konzul Ruské federace v Brně pan Alexandr Budajev a vicekonzul Valerij Těrentěv.

Přítomní položili věnce a kytice k památníku a připomněli si oběti bojů o Ostravu v dubnu roku 1945. Předseda městské organizace Klubu českého pohraničí pan Jan Gara poté předal významné ocenění generálnímu konzulovi - zlatou pamětní medaili. Vyznamenání u příležitosti 75. výročí osvobození Československa Rudou armádou převzali také další aktivní členové a příznivci, mezi oceněnými byl i honorární konzul.

Odpoledne proběhla v městě Klimkovice vzpomínková akce u příležitosti 75. výročí osvobození a také pěti let, které uplynuly od odhalení pomníku sovětskému letci - gardovému poručíku Vasiliji Alexejeviči Staškovi.

Na pozvání pana Zdeňka Husťáka, starosty Klimkovic v letech 2010-2019, se slavnosti zúčastnil také honorární konzul, který položil kytici k památníku padlých u zámku i k pomníku V. A. Staška u Myslivny, tedy v místě, kde se gardový poručík Staško zřítil se svým letounem La-7 27. dubna 1945 a tragicky zahynul.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2020 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě