Asociace HK v ČR

FICAC

Desátý zimní Memoriál Vasilije Zajceva bez sněhu, konzul bez medaile

1. února 2020

V sobotu 1. února 2020 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva". Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty 10°C, tedy stejně jako před rokem bez sněhu.

Slavnostního nástupu se zúčastnilo téměř čtyřicet střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla připravena ve spolupráci s Klubem českého pohraničí.

Desátý ročník soutěže připomenul 77. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek.

Honorární konzul opět připomenul také Aliju Moldagulovu, statečnou dceru Kazachstánu. Na jejím kontě bylo 78 nepřátelských vojáků, když padla v boji 14. 1. 1944 ve věku osmnáct let. Posmrtně byla vyznamenána Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. Cenu věčné paměti Aliji Moldagulovy nejlépe střílející dívce do 18 let - knihu o sovětských odstřelovačkách ve Velké vlastenecké válce a pravou kazašskou čokoládu - věnovalo velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR.

Vzhledem k absenci dětí byla vypuštěna vzduchovková kategorie, junioři se utkali v kategorii malorážek. V kategorii velkorážní puška se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 a pušek Heckler-Koch také různé verze AR-15, které se ukázaly pro tuto soutěž jako nejvhodnější. Střílelo se na terče, jejichž podoba byla již tradičně "odtajněna" při úvodním nástupu, opět nechyběly kývající se a běžící terče.

Honorární konzul Zedník minul první terč a to se mu stalo osudným - ztratil tak pět bodů, což jej připravilo o stříbrnou medaili a se 150 body skončil čtvrtý. Nepomohl mu ani nejlepší výsledek ve střelbě na běžící figuru - 58 bodů z 60 možných.

Titul obhájil Jiří Tydlačka. Od sponzora MODEX-SPORT získal zajímavou prémii - poukaz na týdenní pobyt v Chorvatsku, konzul mu předal dar velvyslance Ruské federace v ČR pana Alexandra Změjevského - pravou ruskou kremelskou vodku. KČP vítězům věnoval zajímavé knihy, poháry a medaile.