Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul podeváté předal ocenění při příležitosti Dne národní jednoty

9. listopadu 2018

V pátek 9. listopadu 2018 uspořádal klub Ostravský ruský dům a Společnost česko-ruského přátelství již sedmnáctý koncert u příležitosti státního svátku Ruské federace „Den národní jednoty" a svátku Kazaňské ikony Bohorodičky na Zámku Statise Prusalise v Porubě.

V novodobém Rusku oslavují svátek, který připadá na 4. listopad. Připomíná ruskému obyvatelstvu události roku 1612 a památku lidových vůdců Kuzmy Minina a Dmitrije Požarského, kteří pozvedli pluky ruských dobrovolníků do boje za osvobození Moskvy od polských uchvatitelů. Na počest této události stanovil car Alexej svým výnosem svátek, který si v Rusku připomínali do roku 1917. Po nastolení sovětské moci byla tradice oslav přerušena, znovu obnovena byla v éře Borise Jelcina.

V rámci tohoto svátku poosmé honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník pozdravil a ocenil ty, kteří se v uplynulém roce aktivně podíleli na práci ruské diaspory nebo přispěli konkrétními činy k rozvoji spolupráce mezi národy. V letošním roce ocenění obdrželi čestná uznání Sulamif Šímová, Danuta Kwiczalová a Václav Jokl.

Konzul dále ocenil Záslužným konzulským křížem "in-memoriam" Epanastatise Prusalise za jeho celoživotní umělecké dílo, osobní statečnost a angažovanost za přátelství mezi národy. Kříž z rukou konzula převzaly jeho vnučky.

V rámci koncertu „Ruská píseň", který uváděl Pavel Handl, vystoupili operní pěvec Sergej Zubkevič a písničkář Igor Jelínek se svou skupinou, Stanislawem Marinczenkem z Wroclawi a Kristinou Bezecny-Przygoda z Českého Těšína.

Závěrečnou „Kaťušu" pak tradičně zpíval celý sál.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2019 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě