Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul účastníkem celostátního semináře rusistů

14. září 2018

Na pozvání předsedy České asociace rusistů pana Jiřího Klapky se honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník zúčastnil 24. celostátního rusistického semináře - se speciálním programem ke 100. výročí založení Československé republiky - který se konal 14. - 15. září 2018 v Mohelnici.

Seminář zahájili oba pánové svými projevy a v následném programu byla projednána celá řada témat, spojených s výukou i užitím ruského jazyka v oblasti slovesné, dramatické a hudební na mezinárodní i národní úrovni: Ars Poetica - Puškinův památník, výuka ruštiny v ČSR a ruská emigrace, poznávací funkce děl ruských malířů ve výuce ruského jazyka a další.

Konzul účastníky pozdravil árií Mr. Triqueta z Čajkovského opery Evžen Oněgin za doprovodu Jiřího Klapky, velmi zajímavé bylo pečlivě připravené vystoupení Igora Jelínka s programem ruské zpívané poezie, od A. N. Vertinského a M. L Ančarova přes Bulata Okudžavu a Vladimíra Vysockého po A. J. Rozenbauma.

Přestože hlavním cílem setkávání rusistů je řešení základních lingvodidaktických otázek, významných pro profesionální výuku ruského jazyka, v pozadí nezůstávají ani otázky využití blízkosti slovanských jazyků pro "školu hrou", což vychází z poznatků, že verše či písně v cizím jazyce si lidé pamatují déle, než gramatické poučky.

Praktickým přínosem pro tuto oblast bylo představení prvního zpěvníku českoských a slovenských písní v ruštině, které mohou napomoci (nejen) v příslušných studijních oborech slávistiky. Prezentována byla také nová učebnice "Tvoj šans" (praktické ukázky cvičení a textů) a učební soubor "RADUGA plus".

Významná byla i neformální část setkání jako prostor vhodný pro neoficiální diskusi a navazování nových kontaktů.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2018 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě