Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

III. ročník mezinárodní konference „Byznys den Euroasijského ekonomického svazu Ostrava 2018“

7. června 2018

Ve čtvrtek 7. června 2018 se v Clarion Congress Hotelu Ostrava konal třetí ročník mezinárodní konference „Byznys den Euroasijského ekonomického svazu Ostrava 2017“. Jedná se jednu z akcí jedenáctých „Dnů Ruska v Ostravě“, o nichž bližší informace naleznete na jiném místě.

Konference byla již od roku 2009 shodou okolností také jedenáctou akcí na podporu (nejen) moravskoslezských exportérů směrem na Východ, organizovanou honorárním konzulátem RF v Ostravě a Rusko-českým vědeckým a kulturním fórem, o.p.s. ve spolupráci se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Rusko-českou smíšenou obchodní komorou za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy.

Obě samosprávy podporují "chytrá řešení" ve všech oblastech, sloužícím občanů, počínaje dopravou přes styk s úřady až po "neformální" zapojení občanů do rozvoje města či regionu formou přinášení nápadů a námětů.

Aby akce nebyla jen záležitostí jednání a byznysu, pořadatelé připravili pro účastníky i pestrý doprovodný program. Již 5. června proběhl v Golf & Ski Resortu na Ostravici golfový turnaj „O pohár honorárního konzula RF v Ostravě“, jehož se zúčastnily téměř tři desítky hráčů. Absolutním vítězem a držitelem putovního poháru na nejbližší rok se stal pan Milan Halfar z Dolního Benešova. Honorární konzul Zedník se ve své kategorii umístil uprostřed tabulky.

Zaznamenání si zaslouží vložená soutěž o ránu "Nejblíže k jamce", kterou vyhrál náměstek hejtmana MS kraje pan Jakub Unucka. Jako mírně pokročilý hráč prokázal, že v budoucnu by mohl být jeho hendikep nebezpečně nízký.

Konference byla tradičně v předvečer konání zarámována slavnostním setkáním čestných hostů s primátorem statutárního města Ostrava panem Tomášem Macurou.

Vlastní "Byznys den EAES" se konal ve čtvrtek 7. června 2018. Konferenci zahájil a řídil honorární konzul Ruské federace v Ostravě, ředitel pořadatelského Rusko-českého vědeckého a kulturního fóra (RČVKF), při řízení konference mu sekundoval předseda správní rady RČVKF profesor Jaroslav Purmenský, přítomen byl i představitel spolupořadatele - Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje - ředitel Sdružení pan Radúz Mácha.

Po zahájení projevy čestných hostů následovaly prezentace zemí EAES. Zajímavé bylo představení "e-governementu" státních orgánů Arménie, kterou prezentoval velvyslanec Republiky Arménie J.E. Tigran Seiranian. Systém sledování dokumentů, podání, sledování postupu a termínů jejich vyřizování a následných odpovědí či úkonů v podobě vydání rozhodnutí, je velmi sofistikovaný. Umožňuje kontrolu "shora" plnění úředních termínů, vydaných rozhodnutí či stížností proti nim.

Obchodní radové Ruské federace - pan Sergej Stupar a Kazachstánu - pan Jedil Chozeuly, se naopak zaměřili na globální ukazatele vzájemného obchodu EAES se zeměmi EU a také na bilaterální vztahy s Českou republikou. Zvyšování objemu obchodní výměny přibližuje příslušné ukazatele postupně k hodnotám před čtyřmi lety.

V rámci bloku Ruské federace byla zajímavá prezentace rozvoje IT technologií v Republice Tatarstán, kterou za omluveného obchodního zástupce Tatarstánu pana Abdulgalejeva přednesl konzul Zedník.

Na české straně byla velmi zajímavou prezentace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v podání ředitele odboru zahraničně-ekonomických politik II pana Martina Pospíšila, která velmi zevrubně a názorně popisovala aktuální data plus trendy vzájemné obchodní výměny ČR se zeměmi EAES z pohledu české statistiky.

Paní Andrea Havelková ze SBERBANK nastínila možnosti financování obchodních či investičních projektů českých subjektů v zemích EAES a vyjádřil naději na další růst obchodních aktivit českých firem směrem na Východ.

V bloku českých firem a podnikatelů, kteří pronikli nebo hodlají působit na trzích EAES se prezentovaly společnosti CZ.NIC s projektem moderního routeru, naopak společnost Krkonošské obálky vychází z premisy, že ještě dlouho budou (nejen) úřední dopisy mít tradiční "papírovou podobu". Právníci ze společnosti PRK Partners vystoupili se zajímavým příspěvkem k problematice a právním aspektům začínajících firem v oblasti "smart technologií" a jejich podpoře v Republice Bělarus. Tento blok uzavřela paní Margarita Mlčochová, specialistka a poradkyně na cizojazyčné vzdělávání pro potřeby firem s mezinárodním přesahem, která definovala odstupňované požadavky na znalosti cizích jazyků, poptávané firmami v ČR, a v návaznosti na statistický přehled také prognózu učebních kapacit a jejich zaměření.

Závěrečný kulatý stůl se nesl ve znamení hodnocení akce ze strany těch, kteří se účastnili všech předcházejících ostravských konferencí. Moderátorem byl dlouholetý činovník HK a KHK ČR a současný prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje pan Pavel Bartoš, osob, do diskuse se postupně zapojili všichni přítomní. Hlavním tématem se signifikantně stal příspěvek paní Margarity Mlčochové a diskuse se vedla na téma potřeby znalosti cizích jazyků v mezinárodním byznyse.

Úplnou tečku za konferencí učinil konzul Zedník, tentokrát v roli předsedy organizačního výboru, který vyjádřil naději na prospěšnost konání podobných akcí i v dobách budoucích a pozval účastníky do Ostravy v roce 2019 s tím, že tato akce by měla dostat úplně novou tvář.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2019 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě