Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

XI. Dny Ruska v Ostravě 2018

4. až 22. června 2018

"Dny Ruska v Ostravě" proběhly již po jedenácté. Zatímco v roce 2008 se jednalo o jeden slavnostní koncert, postupně se vytvořil sled akcí, který se v posledních letech ustálil na třítýdenním cyklu.

Prvním počinem se 4. června stala tradičně návštěva ZŠ a MŠ na Mitušově ulici 8 v Ostravě-Hrabůvce. Konzul těsně před koncem školního roku navštěvuje třídu s výukou ruského jazyka, se kterou se seznámil loni v září. Děti předvedly pokrok v ruštině, dosažený za deset měsíců. Konzul se přesvědčil, že děti dokáží napsat svá jména písmeny azbuky, znají velká ruské města a celou řadu písniček a říkanek. Odpovídaly na otázky konzula a jeho doprovodu, paní Viktorie Vaidy z Ostravské univerzity. Nejlepším žákem s největším pokrokem ve znalostech ruštiny byl dětmi zvolen Ondřej Ilyenin, kterého konzul odměnil replikou Řádu vítězství se svatogeorgijevskou stužkou. Paní ředitelkce Sikorové pak konzul přislíbil, že na zahájení školního roku 2018/2019 školu 3. září určitě opět navštíví.

Další akcí se stal golfový turnaj o „Pohár honorárního konzula Ruské federace“ v úterý dne 5. června v Golf&Ski Resortu Ostravice. Na všech jamkách ani tentokrát nechyběly praporky - státní vlajky Ruské federace. Absolutním vítězem a držitelem poháru honorárního konzula se stal pan Milan Halfar z Dolního Benešova.

Hlavní akce celého cyklu, konaná 7. června – mezinárodní konference „Byznys-den“ – byla potřetí za sebou zaměřena na v loňském roce založenou hospodářskou alianci „Euroasijský ekonomický svaz“, kterou tvoří Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. Arménie byla zastoupena velvyslancem Tigranem Seiranianem, vedoucími ostatních delegací byli byl vedoucí obchodního zastoupení či obchodní radové velvyslanectví zemí EAES. Přítomni byli zástupci smíšených obchodně-průmyslových komor a představitelů podnikatelských svazů. Konference byla tematicky zaměřena na moderní technologie, sloužící občanům, pro které samosprávy všech stupňů přeměňují zaběhnuté zvyky za "chytrá řešení", založena zejména na průniku IT do všech možných oborů.

Jak se stalo zvykem, konference byla i příležitostí pro setkání byznysmenů s představiteli krajů i města a také doplňkový program umožnil účastníkům na vlastní oči přesvědčit se o vysoké technologické úrovni městských podniků (OZO Ostrava), technických památkách jinde v ČR nevídaných (Dolní oblast Vítkovice a Svět techniky) či mimořádnému rozsahu sportovně tréninkového centra Městského stadionu, víceúčelové Arény, atletické haly a dalších zařízení pro provozování vrcholového sportu i výchovu talentované mládeže.

Vrcholem „Dnů Ruska v Ostravě“ bývá slavnostní večer u příležitosti státního svátku Ruské federace, připadajícího na 12. června. Pro účastníky konference bylo výhodou, že koncert se konal po ukončení jednacího dne konference - 7. června - a konal se na stejném místě, v kongresovém sále Clarion Congress Hotelu Ostrava. Program sestával z pásma ruských písní, romansů a árií, především z děl Petra Iljiče Čajkovského a Antonína Dvořáka v podání souboru „Collegioum Cantorum“ pod uměleckým a režijním vedením Doc. MgA. Drahomíry Míčkové. Koncert byl zakončen překvapením - konzul Zedník s kapitánskou čepicí na hlavě zazpíval píseň Izáka Dunajevského "Písnička o kapitánovi" ze starého sovětského filmu "Děti kapitána Granta".

Ke „Dnům Ruska v Ostravě“ neodmyslitelně patří hudebně-literární večery, připravené ruskou diasporou v Moravskoslezském kraji a klubem „Ruský dům“. 18. června proběhl v Městské knihovně v Ostravě pořad Igora Jelínka, pedagoga katedry slávistiky Filosofické fakulty Ostravské univerzity „Vysockij 80“, věnovaný nedožitým narozeninám známého ruského herce, zpěváka-barda a básníka Vladimíra Vysockého. V komponovaném pořadu Igor Jelínek kromě písní ve vlastním podání představil tuto osobnost příběhy ze života, ukázkami filmů, originálních nahrávek či veršů v originále a v českém přebásnění. Posluchači měli možnost i zazpívat si společně "Píseň o příteli" s originálním textem a posléze s textem Jaromíra Nohavici.

Závěr jako každoročně patřil pietnímu aktu 22. června v Národním památníku II. světové války v Hrabyni díky laskavosti vedení Slezského zemského muzea. Připomenutí výročí napadení Sovětského svazu nacistickým Německem bez vyhlášení války v roce 1941 bylo spojeno uctěním památky padlých, popravených, umučených či strádáním zemřelých příslušníků národů, bojujících proti nacistickým vrahům. V této souvislosti konzul ve svém projevu zmínil to, že hovořit o "neospravedlnění" Postupimské dohody, zaznívající z německé strany, je úmyslným zapomínáním na zločiny německého nacismu, které muzeum připomíná, zejména dětem a mladým lidem.

Akce mohla proběhnout na takto vysoké úrovni díky spojené finanční podpoře Moravskoslezského a Statutárního města Ostrava, hlavními komerčními partnery byly společnosti Vítkovice Steel a Sberbank CZ. Všem patří velké poděkování nejen za hmotnou podporu, ale také za zájem jejich představitelů a osobní účast na prakticky všech akcích programu.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2019 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě