Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Návštěva velvyslance Ruské federace J. E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského v Ostravě a oslava 73. výročí osvobození města Rudou armádou

30. dubna 2018

Oslavy výročí osvobození Ostravy má rok od roku bohatší program, oslavy na Ostravsku netrvají pouze jeden den. Slavnostní akce byly zahájeny koncertem na počest veteránů z řad 1. čsl. samostatné jednotky v SSSR, který se konal 15. dubna.

V neděli 29. dubna se konzul zúčastnil vzpomínkové akce, během níž položil květy k památníku padlých osvoboditelů města Klimkovice, a také k památníku sestřeleného pilota, gardového poručíka V. A. Staška, na jehož vzniku se před třemi lety podílel. Večer se v centru Ostravy také konal koncert na počest veteránů VVV.

V pondělí 30. dubna proběhl v Komenského sadech u centrálního památníku padlých Rudoarmějců hlavní pietní akt za účasti mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace v České republice J. E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského. Po slavnostním nástupu vojenských jednotek zazněly projevy. Pan velvyslanec Změjevskij ve svém projevu podtrhl odvahu všech vojáků, Rudoarmějců i Čechoslováků, kteří sváděli nelehké boje se zuřivým německým odporem a vyjádřil přání, aby nikdy nebyly jejich oběti zapomernuty. S projevem vystoupil také primátor Ostravy pan Tomáš Macura a první náměstek hejtmana MSK pan Lukáš Curylo. Věnec k památníku položila ruská delegace v čele s panem velvyslancem, kterého následovali generální konzul RF v Brně pan Alexandr Nikolajevič Budajev, vojenský atašé Igor Ščepin se svým zástupcem a další členové. Květy k památníku položil také honorární konzul Zedník. Všichni se pak zúčastnili na pozvání ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslava Hrabce slavnostního oběda s veterány.

V uvedený dny probíhala na Ostravsku celá řada dalších akcí, mnohdy ozdobených vystoupením klubů vojenské historie a dobovou vojenskou technikou.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2019 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě