Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul účastníkem konference "Ruský jazyk jako prostředek komunikace zemí Slovanského světa, metodika a praxe jeho výuky" v Mariánských Lázních

26. března až 1. dubna 2018

Na pozvání prezidenta Všeruského fondu vzdělávání a ředitele "Ruského domu" v Mariánských Lázních prof. Sergeje Konstantinoviče Komkova se honorární konzul Ruské federace pan Aleš Zedník zúčastnil mezinárodní konference "Ruský jazyk jako prostředek komunikace zemí Slovanského světa, metodika a praxe jeho výuky", která se konala v posledním březnovém týdnu v Mariánských Lázních.

Konference kromě přednášek zahrnovala bohatý doplňkový program, který zahrnoval nejen exkurze do školských zařízení různých stupňů na Karlovarsku, setkání s oborovými specialisty Univerzity Karlovy v Praze či závěreční plenární zasedání spolu s českými partnery na půdě Parlamentu ČR, ale také divadelní představení či návštěvu nejkrásnějších hradů a zámků v okolí místa konání konference.

Mezi čestnými hosty dále byli představitelé ministerstva školství města Moskvy, představitelé nevládních organizací napomáhajících růstu vzdělanosti, přestavitelé významných moskevských univerzit, včetně Lomonosovovy univerzity a další odborníci na vzdělávání a školství všech stupňů. Slavností úvodní slovo měli také generální konzul RF v Karlových Varech pan Michail Ledeňov a starosta města Mariánské Lázně pan Martin Kalina.

Na úvod plenárního zasedání byla předána řada ocenění, mezi oceněnými byl i honorární konzul za svůj přínos pro pozitivní pojetí veřejné diplomacie formou podpory vzdělání, a vlastní vědecko-pedagogickou prací. Za svoji desetiletou činnost na tomto poli obdržel Řád V. I. Vernadského. Vladimir Ivanovič Vernadskij (1863 - 1945) byl ruský mineralog a geochemik. Jeho vědecká práce spojuje přírodní vědy s filozofií. Vytvořil teorii noosféry, která je jednou z představ vesmírné evoluce. Jako první byl v roce 2013 oceněn tímto řádem prezident Ukrajinské národní akademie věd akademik B. E. Paton.

První den jednání zaznělo dvacet přednášek, příspěvek honorárního konzula nesl název "Honorární konzulát a jeho přínos pro rozvoj veřejné diplomacie jako nástroje prohlubování spolupráce mezi Ruskou federací a Českou republikou". Přítomní ocenili zejména tu pasáž, věnovanou prezentaci práce honorárního konzulátu od roku 2008 do současnosti, podanou s vtipem a nadhledem.

Konference konzulovi přinesla především celou řadu zajímavých postřehů z výuky ruského jazyka, ale také pohled na aktuální používání ruštiny ve městě, kde valná část turistů a takřka kompletní hotelový personál hovoří rusky (rozuměno svým mateřským jazykem) a více jak třetina vývěsních štítů obchodů má ruské nápisy. Díky přímému spojení s Ostravou vlakem SC Pendolino se přitom jedná o komfortně přístupnou destinaci, takže případné pozvání na příští ročník by určitě padlo na úrodnou půdu.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2018 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě