Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Zimní Memoriál Vasilije Zajceva organizoval honorární konzul poosmé, po delší době se prosadil mezi medailisty

3. února 2018

V sobotu 3. února 2018 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 8. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty -1°C, tedy za podmínek, které se vůbec neblížily pravé ruské zimě. Slavnostního nástupu se zúčastnilo na šedesát střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla připravena ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, konala se také díky podpoře městského obvodu Ostrava-Poruba.

Osmý ročník soutěže připomenul 75. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek. Jak ve své úvodní řeči řekl honorární konzul, je několik dobrých důvodů k tomu, aby se připomínaly tři hlavní myšlenky: že Vasilij Zajcev neváhal vyměnit místo účetního v Tichomořské flotile za bojovníka v první linii, čímž ztělesnil odhodlání sovětského vojáka bránit svoji vlast, že jeho boj ve Stalingradu je připomínkou bitvy, která byla zásadním obratem II. světové války a hlavně, že byl příkladem dalším mladým vojákům, kteří díky střeleckému umění způsobili nepříteli vážné ztráty a povýšili přesnou střelbu s optikou na dodnes důležitý taktický a bojový prvek.

A nebyli to jen muži, do odstřelovačských škol se hlásila celá řada dívek, které se později zapsaly do historie. Jejich osud byl slavný i tragický.

Honorární konzul za všechny připomenul Aliju Moldagulovu, statečnou dceru Kazachstánu, příslušnici 54. samostatné střelecké brigády 22. armády 2. pobaltského frontu. Na jejím kontě bylo 78 nepřátelských vojáků, když padla v boji 14. 1. 1944 ve věku osmnáct let. Posmrtně byla vyznamenána Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. Konzul informoval o tom, že na její počest bude od tohoto ročníku udělována Cena věčné paměti Aliji Moldagulovy nejlépe střílející dívce do 18 let. Cenu v podobě graficky ztvárněného talíře s kazašskými motivy a připomenutím významné události - světové výstavy v Astaně - věnoval mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Republiky Kazachstán v České republice pan Seržan Abdykarimov.

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti možnost střílet z opakovací vzduchové pušky České zbrojovky Uherský Brod s dalekohledem a útočné pušky Sig Sauer švýcarské provenience opatřené kolimátorem, pochopitelně také ve vzduchové verzi. V kategorii malorážek bylo možno střílet vlastní zbraní, nebo ze zbraní poskytnutých klubem, také vesměs české výroby. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou. Zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 také různé verze AR-15, které se ukázaly pro tuto soutěž jako nejvhodnější.

Střílelo se na terče, jejichž podoba byla již tradičně "odtajněna" při úvodním nástupu, opět nechyběly kývající se a běžící terče.

Honorární konzul Zedník, který se v posledních letech potýkal s nedostatkem koncentrace při střelbě, se vrátil na stupně vítězů, když skončil třetí. O lepší umístění jej pravděpodobně připravil selhaný náboj v poslední disciplíně.

Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem.

Výsledky:

Vzduchová puška
1. Lefkovič Petr 98 bodů
2. Šubert Matěj 90 bodů
3. Mika Daniel 84 bodů.

Malorážní puška:
1. Šulej Jan 99 bodů
2. Ključiková Yveta 94 body
3. Exner Rostislav 93 body.

Velkorážní puška
1. Laban Jiří 117 bodů
2. Vyvijal David 113 bodů
3. Zedník Aleš 112 bodů.

Cenu Věčné paměti Aliji Moldagulovy získala Nicola Kamenová nástřelem 75 bodů.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2019 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě