Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul a velvyslanectví RF v Praze se podíleli na odhalení rekonstruovaného památníku padlým v Ostravě-Porubě

19. října 2017

Ve čtvrtek 19. října 2017 se honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník zúčastnil slavnostního aktu odhalení pomníku, když již na počátku roku stál na straně těch, kteří pomník navrhli a jeho výstavbu prosadili.

Toho dne byl po několikaměsíční rekonstrukci slavnostně odhalen prakticky nový památník těm, kteří položili své životy za obec Porubu, dnes městský obvod Ostravy. Pomník je věnován téměř dvěma stovkám padlým sovětským vojákům a také více jak čtyřiceti obyvatelům obce, kteří položili své životy za svobodu, ať už při válečných operacích, nebo byli umučeni nacistickým režimem za protistátní činnost. Poruba totiž již 9. října 1938 byla obsazena německým vojskem a jako součást Sudetské župy připojena k Třetí říši. V neposlední řadě byl památník určen také těm Čechům, kteří padli v řadách c.k. Rakousko-Uherské armády v I. světové válce nebo nepřežili důsledky strádání, které obyvatelům Poruby tato válka přinesla.

Pomník byl koncipován velmi moderně, přičemž architekti se netajili svým cílem – pomocí oceli vytvořit syrovou náladu zmaru, které přinášejí války, zachovat přítomnost bludného balvanu, který před mnoha tisíci let do Poruby přineslo tání skandinávského ledovce i památné lípy a to vše zasadit do hra světla a stínu, takže teprve ve tmě a díky bodovému osvětlení vytváří prostor památníku nebývale sugestivní atmosféru.

Tvůrci i investor – městský obvod Poruba – museli při prosazování této podoby rekonstrukce svést nejeden boj s kritiky, vedenými zčásti staromilstvím či tradicionalismem, zčásti obavami o životnost a nároky na údržbu vítězného řešení. Rekonstrukce proběhla též po konzultaci s velvyslanectvím Ruské federace v Praze, s představiteli Ministerstva obrany RF pro memoriální práci v ČR, s honorárním konzulátem RF v Ostravě a pochopitelně se souhlasem příslušného orgánu Ministerstva obrany ČR. Bez souhlasu všech těchto instancí by se jednalo o nedovolené pozměňování válečného hrobu, avšak zvítězily argumenty hovořící jednoznačně ve prospěch nynější vzhledu památníku.

Proto byl akt slavnostního odhalení situován do večerního soumraku. Po slavnostních projevech a požehnání pomníku panem farářem Gazdou položili přítomní, v čele s hejtmanem kraje panem Ivo Vondrákem, kytice a zapálené svíčky k pomníku. Věnec k desce, věnované památce padlých hrdinů, položila i delegace velvyslanectví RF v Praze.

Početná účast přítomných obyvatel, včetně významných představitelů samosprávy, státní správy, armády a policie svědčí o tom, že Poruba – stejně jako drtivá většina dalších municipalit v Moravskoslezském kraji – chová úctu ke svým osvoboditelům, pečuje o jejich památku a to nejen za pomoci slov, ale také konkrétními kroky a s vynaložením nemalých finančních prostředků.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2018 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě